بهترین مراکز آموزشی مشهد

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

امروز با راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ در خدمت شما هستیم. پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند‏، باید برای انجام آن اقدام کنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته، یک سال دیگر باید برای راه یابی به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند. 

به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سال آینده اقدام کنند.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبان پس از شرکت در کنکور سراسری نوبت اول یا نوبت دوم ۱۴۰۲ ، می بایست در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در صورتی که واجد شرایط انجام این فرآیند بوده و در کارنامه آن ها مجاز به انتخاب رشته درج شده باشد، پس از اعلام نتایج کنکور، نسبت به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سامانه انتخاب رشته اقدام نمایند.

البته با توجه به آخرین تغییرات کنکور، قرار است نوبت اول تحت عنوان کنکور سراسری دی ماه برگزار شود و پس از آن در تیر ماه 1402 نیز، متقاضیان می توانند نسبت به شرکت در کنکور سراسری اقدام نمایند.

در ضمن بنابر اخبار منتشر شده در این زمینه، مقرر شده است تا داوطلبان هر دو نوبت کنکور سراسری ۱۴۰۲ ، یک بار و پس از کنکور تیر ماه یعنی احتمالا اواسط مرداد ماه 1402 برای انجام فرآیند انتخاب رشته اقدام نمایند. چنانچه اخبار تکمیلی در این زمینه و به جهت مشخص شدن زمان دقیق این فرآیند منتشر شود.

تمدید و مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری برای آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر نتوانسته اند فرآیند انتخاب رشته خود را به پایان برسانند، در نظر گرفته می شود. همچنین این زمان فرصت خوبی است برای سایر متقاضیانی که قبلا فرآیند انتخاب رشته خود را انجام داده اند و نیاز به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری دارند.

به همین دلیل انتظار می رود برای هرکنکور سراسری ۱۴۰۲ نیز این بازه زمانی تمدید شود که البته هنوز این زمان مشخص نشده ولی به محض انتشار جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی می شود.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. در این قسمت برای سهولت داوطلبان در امر ثبت کد رشته محل های انتخابی، راهنمای تصویری مراجعه به سامانه انتخاب رشته را در این قسمت قرار داده ایم.

مراحل گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 به شرح زیر می باشد .

ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “سراسری” از منوی سمت راست سایت

کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ” 

مطالعه نکات مهم مطرح شده در صفحه و کلیک در کادر جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام” سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه-گام بعدی”

انتخاب یکی از سه روش موجود در سامانه (کد ملی یا شماره شناسنامه به علاوه سریال ثبت نام 12 رقمی یا شماره پرونده یا شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی) و تکمیل اطلاعات خواسته شده مانند تصویر زیر و کلیک روی عبارت “ورورد به سیستم”

اکنون می توانید به تکمیل فرم مربوطه پرداخته و پس از فشردن کلید “تایید و ادامه”، کدرشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت به ثبت برسانید.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد و دیگر ثبت این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد صورت نگرفت که در صورت ادامه این روند برای سال ۱۴۰۲ ، اطلاع رسانی خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته ها و… می باشد. شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور به صورت اینترنتی اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید.

لازم به ذکر است که سازمان سنجش هنوز دفترچه مربوط به آزمون های سال ۱۴۰۲ را منتشر ننموده است اما به محض انتشار لینک موجود در جدول زیر فعال می شود. البته برای آشنایی بیشتر داوطلبان دفترچه های سال گذشته نیز در این جدول قرار گرفته اند.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری 
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1402(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1402(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1402(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 1402(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1402 (بخش پیوست)
(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

سهمیه های مختلف در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

هر کدام از سهمیه های آزادگان رزمندگان،خانواده های شهدا و مناطق محروم دارای یک سری از امتیازات در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ هستند که به تفکیک هر یک از این موارد پرداخته ایم.

سهمیه مناطق محروم: حدود 40 درصد از ظرفیت های دانشگاه های روزانه به داوطبان دارای سهمیه مناطق در کنکور سراسری تعلق پیدا خواهد کرد که این دسته از مناطق عبارتند از ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، لرستان و هرمزگان.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا: به صورت کلی 25 درصد از ظرفیت پذیرش رشته محل های قید شده در دفترچه به این دسته از افراد تعلق پیدا می کند. همسر و فرزندان این افراد نیز شامل استفاده از این نوع سهمیه خواهند بود. نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره نمود این است که بایستی حداقل 70 درصد از نمره گزینه آزاد را در رشته مورد نظر کسب کرده باشند.

تحلیل کارنامه کنکور سراسری 1402

برای یک انتخاب رشته درست و اصولی داوطلبان ابتدا بایستی از جزئیات کارنامه کنکور سراسری خود اطلاع داشته باشند و سپس برای انجام این فرآیند اقدام کنند. بنابراین در این قسمت از مقاله توضیحاتی در خصوص تحلیل کارنامه کنکور ارائه شده است.

در حالت کلی کارنامه کنکور سراسری را می توان به چند بخش تقسیم نمود از جمله این بخش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مشخصات و اطلاعات شخصی داوطلب: در این دسته از اطلاعات، داوطلب با توجه به بومی بودن و غیر بومی بودن می تواند شانس به سزایی در قبولی خود داشته باشد. توجه داشته باشید در صورتی که داوطلب رشته های بومی محل خود را برگزیند و در انتخاب های اولیه خود قرار دهد، 80 درصد شانس پذیرش آن نسبت به فرد غیر بومی بیشتر خواهد بود.
  • اطلاعات مربوط به گروه آزمایشی امتحانی: در این دسته از اطلاعات توجه داشته باشید که گروه آزمایشی مربوط به دروس شناور و غیر شناور معرفی خواهند شد.
  • وضعیت مجاز و غیر مجاز بودن در حوزه تحصیلی: افراد می بایست برای انتخاب رشته  اولویت قرار دادن کد رشته ها توجه کنند که کدام یک از دانشگاه ها مجاز به تحصیل شده است. برای مثال آیا در دانشگاه پیام نور و یا غیر انتفاعی و یا فرهنگیان می تواند کد مربوطه را انتخاب نماید یا خیر.
  • وضعیت رتبه و نمره کل نهایی داوطلب: مهم ترین بخش کارنامه کنکور سراسری قسمت تراز و رتبه می باشد که باید در اولویت انتخاب رشته قرار گیرد و با توجه به آن رشته مورد نظر انتخاب شود.
  • کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای متقاضیان این رشته: سازمان سنجش درهنگام اعلام نتایج برای هر گروه آزمایشی یک رتبه و تراز تعیین می کند که این اطلاعات کمک بسیاری برای انتخاب رشته می کند.

بررسی دوره های آموزشی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

با توجه به این که پذیرش در هر یک از دوره ها دارای شرایط خاصی می باشد، داوطلب بایستی با در نظر گرفتن جزئیات مربوطه جهت انتخاب رشته اقدام نماید. لذا به دلیل اهمیت بسیار، این بخش از مقاله به توضیح در این زمینه اختصاص پیدا کرده است.

بررسی دوره های مختلف جهت ورود به دانشگاه ها 
روزانهافرادی که قصد شرکت در دوره های روزانه را دارند می بایست به ازای تحصیل رایگان در این دانشگاه متعهد شوند که به مدت معین در کشور مشغول به کار شدههمچنین امکانات رفاهی چون خوابگاه های دانشجویی، وام دانشجویی و کار دانشجویی را دارا می باشند.
شبانهبه دانشجویان دوره های شبانه امکانات رفاهی و وام دانشجویی تعلق نمی گیرد. (البته وام شهریه را می توانند دریافت نمایند.)به ازای هر ترم می بایست شهریه جداگانه بپردازند.تعهد به کار ندارند چون بابت هر ترم شهریه می پردازنداما در کنار دانشجو های روزانه به تحصیل پرداخته و از میزان بار علمی برابر می باشند.
پردیس خود گرداناین دسته از دانشگاه ها جزو مراکز آموزشی پر هزینه به شمار می آیند که دانشجو به ازای هر ترم بایستی مبلغی را پرداخت نماید.خوابگاه و وام به این دسته از دانشجویان ارائه نمی شود و همانند دانشگاه های شبانه هستند.از نظر علمی و مدرک تحصیلی با دانشجو های روزانه برابر می باشند.
آزادپذیرش در این دسته از دانشگاه ها در برخی از رشته ها با کنکور و در برخی دیگر بدون کنکور ارائه می گرددهمچنین لازم به ذکر است که میزان و اعتبار مدرک کمی پایین تر از روزانه می باشد.برخی از وام های تحصیلی به این دسته از دانشجویان تعلق می گیرد.
مجازیاین دسته از دانشگاه ها برای افراد شاغل و کسانی که فرصت شرکت در کلاس ها را ندارند برگزار می گردد بدین صورت که این دسته از افراد می بایست برای هر ترم هزینه پرداخت نمایند.
پیام نوردر دانشگاه های پیام نور کلاس ها به صورت نیمه حضوری برگزار شدهلذا این دانشجویان شهریه پایین تری را می توانند نسبت به سایر دوره ها پرداخت می کنند.امتحانات این دسته از دروس نیز به صورت تستی برگزار می گردد.
غیر انتفاعیدانشجویان این دوره از دانشگاه ها سطح و بار علمی پاییین تری نسبت به سایر دوره ها دارند.همچنین ثبت نام در این دانشگاه ها به صورت با کنکور و یا بدون کنکور انجام می شود.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ ، امکان انتخاب 150 کد رشته محل را دارند. بهتر است، پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها، ظرفیت ها کد رشته ها و… بدون در نظر گرفتن رتبه و تراز کنکور، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

سپس رشته های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید. بعد از آن، 20 درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوش بینانه قرار دهید و 50 درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و 30 درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید. در نهایت پس از انجام انتخاب رشته، تغییرات و ویرایش انتخاب رشته کنکور خود را که مد نظر دارید، در انتخاب های خود اعمال کنید. اگر در این امر دچار مشکل شده اید می توانید از بهترین مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور مشهد کمک بگیرید.  

عوامل تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

عوامل متفاوتی در روند انتخاب رشته داوطلبان موثر است که آگاهی از این موارد امکان یک انتخاب رشته صحیح و اصولی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد که در ادامه به توضیح مهم ترین آن ها می پردازیم.

علاقه

مهم ترین فاکتور در این مرحله در نظر گرفتن علاقه به رشته های انتخابی می باشد، چراکه قرار است، این مسیر آینده شغلی فرد را تعیین کرده و یا دست کم فرد چند سال از عمر خود را به تحصیل در این راه سپری نماید. پس وجود اشتیاق برای قدم گذاشتن و ادامه آن بسیار مهم خواهد بود.

آینده شغلی

هدف خیلی از افراد از تحصیل در دانشگاه، به دست آوردن فرصت شغلی مناسب می باشد. به همین دلیل این دسته از داوطلبان می بایست پیش از اقدام برای انتخاب رشته های مورد نظر خود، از بازار کار و میانگین درآمد فارغ التحصیلان آن رشته اطلاع کافی کسب کنند.

میزان شهریه

در صورتی که قصد انتخاب دانشگاه های شهریه پرداز را دارید، لازم است حتما از هزینه ای که باید در ابتدای هر ترم بپردازید، آگاه شده و به نسبت بودجه ای که برای تحصیل خود در نظر گرفته اید، به ادامه تحصیل در این قبیل دانشگاه ها اقدام کنید.

فاصله دانشگاه تا محل سکونت

انتخاب مکان هایی که فاصله زیادی از محل سکونت داوطلب داشته باشد، می تواند تاثیرات بسیاری در روند تحصیلی متقاضی داشته باشد، چرا که دوری از خانواده، پیدا کردن محل مناسب برای گذراندن این دوره و همچنین گذراندن این دوره در محیط خوابگاهی نیازمند تحمل شرایط روحی خاصی است که افراد باید قبل از انجام انتخاب رشته در این زمینه آگاهی های لازم را کسب نمایند.

سهمیه ها

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، سهمیه ها می باشد و در خصوص سهمیه های کنکور برای داوطلبان سوالات مختلفی مطرح می شود. لازم است بدانید که این سهمیه برای تمام داوطلبان کنکور سراسری اعمال می شود و به هر کدام از داوطلبان یکی از سهمیه های منطقه 1، 2 یا 3 یا ایثارگری تعلق می گیرد. سهمیه منطقه 1 برای مناطقی که از لحاظ رفاهی در درجه بالاتری قرار دارد درنظر گرفته شده و سهمیه مناطق 2 و 3 هم به ترتیب برای مناطق با امکانات کمتر اعمال می شود. همچنین شرایط برای سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز متفاوت می باشد.

1- انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ چه زمانی انجام می شود؟

هنوز زمان دقیق این فرآیند برای آزمون های ۱۴۰۲ اعلام نشده است اما زمان حدودی آن در متن مقاله ذکر شده است که البته تاریخ دقیق آن به محض مشخص شدن از طریق کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهد شد.

2- آیا مهلت مجددی جهت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ در نظر گرفته می شود؟

بله پیش بینی می شود برای آن دسته از افرادی که موفق به انجام انتخاب رشته نشده و یا نیاز به ویرایش کد رشته های انتخابی خود دارند، معمولا این زمان در نظر گرفته خواهد شد.

3- آیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری ۱۴۰۲ به صورت همزمان انجام می شود؟

خیر، آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته آن ها به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا صورت می گیرد.

نظرات و پرسش‌ها

پرسش یا دیدگاه خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین ها